июнь, 2017 ел
дүшәмбе

Биектау районында Юл хәрәкәте иминлеге хезмәткәрләре һәм Суд приставларының федераль хезмәте уртак рейд уздырдылар.

Биектау районы Ямаширмә авылында ифтар ашы уздырылды.

«Мандарин» бию студиясе Кара диңгез яр буенда Анапа шәһәренең “Витязево” балаларны сәламәтләндерү лагерында ял итә.

Озакка сузылган авырудан соң җырчы Әлфия Авзалова вафат булды.

Биектау районында “Спорт наркотикларга каршы” дип аталган республика фестивале узачак. Фестиваль кысаларында төрле бәйгеләр һәм интеллектуаль уеннар оештырылачак. Җиңүчеләрне республика призлары һәм бүләкләр көтә. Фестивальдә катнашырга иреклеләр үзәкләре/берләшмәләре/отрядлары, студентлар, яшьләр оешмалары, эшче яшьләр, шулай ук районның социаль яктан актив кешеләре чакырыла.

Ярый әле бездә авыллар бар! Туфрагында эре бодайлары, болыныда эскерт куеп йөргән агайлары, урамында тәгәрәп үскән малайлары бар. Әмма бүген яшь кызлары элеккечә чишмәләрдән су ташымый, әниләре мичкә ягып ипи пешерми, кичке урамда тальян гармун моңнары да ишетелми. Тик шулай да авыл барыбер ямьле. Чишмә суы өйгә килгән, ипие дә кибеттә генә. Авыл халкының тормыш-көнкүреш шартлары елдан-ел яхшыра бар. Шәпше авыл җирлегенең бүгенге проблемалары һәм мәшәкатьләре, авылның үсеше һәм яңарышы турында газета укучыларыбызга Шәпше авыл җирлеге башлыгы Владимир Беляков сөйләде. Әңгәмәне безнең хәбәрчебез Алия Хәйретдинова алып барды.

Июнь башында Казанда туган телләрендә (рус булмаган) белем алучы мәктәп укучылары өчен рус теле буенча  IV Халыкара олимпиада булды. Олимпиада 2 турда узды. Беренчесе – онлайн-тест режимында алып барылган сайлап алу туры. Анда безнең районнан белем татар телендә бирелүче 10 мәктәптән 8 нче һәм 10 нчы сыйныф укучылары катнашты. Турыдан-туры катнашу таләп ителгән турга безнең районның иң күп балл җыйган 2 укучысын чакырдылар. Болар – Мәмдәл мәктәбенең 10 нчы сыйныф укучысы Алия Фатыйхова һәм Ямаширмә мәктәбенең 8 нче сыйныф укучысы Айгөл Гатиятова.

Республика юл хәрәкәте иминлеге дәүләт инспекциясенең (ЮХИДИ) Биектау районы бүлегенә шоферлар автомобиль тәрәзәсенә кара пленка ябыштырган өчен машина номерын салдыралармы, дигән сорау белән еш мөрәҗәгать итәләр. Кыска гына әйткәндә, моның өчен автомобиль номерын салдырмыйлар.

Бүген “Биектау” универсаль спорт залында “Спорт наркотикларга каршы” дип аталган республика фестивале уза.

Тиздән Конфедерацияләр Кубогы булачак көннәрдә Татарстан халкы һәм кунакларның иминлеге кемнәр кулында, коррупциянең тамырына балта чабу мөмкинме, видеокамералар полицейскийларга ничек ярдәм итә, киң яңгыраш алган җинаять эшләрен тикшерүдәге нечкәлекләр – Татарстанның эчке эшләр министры Артем Хохорин эксклюзив әңгәмәдә әнә шулар хакында сөйләде.