Контрольдә тотылган чит ил компанияләре турында хәбәр итү һәм раслаучы документлар кирәклеге турында

2023 елның 26 мае, җомга

Россия Федерациясе Салым Кодексының 31 статьясы нигезендә (алга таба – Кодекс) Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 3 нче номерлы районара Федераль салым хезмәте хәбәр итә, әгәр сез чит ил оешмасының контрольдә тотучы заты булсагыз, контрольдә тотыла торган чит ил компанияләре турында хәбәрнамәләрне билгеләнгән срокларда үз урыныгызда (яшәү урыныгызда) салым органына тапшырырга кирәк.

Кодексның 25.14 статьясының 2 пункты нигезендә контрольдә тотылган чит ил компанияләре турында белдерү бирелә:

салым түләүче оешмалар тарафыннан кодексның 25 бүлегенә ярашлы рәвештә контрольдә тотыла торган чит ил компаниясенең табышы рәвешендә керем контрольдә тотучы зат тарафыннан таныла торган салым чорыннан соң киләсе елның 20 мартыннан да соңга калмыйча яки контрольдә тотыла торган чит ил компаниясенең югалтуы билгеләнгән елдан соң килә торган елның 20 мартыннан да соңга калмыйча;

салым түләүчеләр физик затлар тарафыннан контрольдә тотылган чит ил компаниясенең табышы рәвешендә кодексның 23 бүлегенә ярашлы рәвештә яки контрольдә тотылган чит ил компаниясенең югалтуы билгеләнгән елга туры килгән керем контрольдә тотучы зат буларак таныла торган салым чорыннан соң 30 апрельдән дә соңга калмыйча.

Контрольдә тотылган чит ил компанияләре турында белдерүнең формасы һәм тутыру тәртибе Россия Федераль салым хезмәтенең 2021 елның 19 июлендәге N N-7-13/671@боерыгы белән расланган.

Контрольдә тотылган чит ил компаниясе турында хәбәр итүне билгеләнгән вакытта контрольдә тотучы зат тарафыннан тапшырмаган өчен салым җаваплылыгы 500 000 сум күләмендә штраф түләтүгә китерә (кодексның 129.6 статьясының 1 пункты).

Моннан тыш, салым органына мәҗбүри рәвештә документлар тапшырылырга тиеш:

Контрольдә тотылган чит ил компаниясенең табышы салым салудан кодексның 25.13 - 1 статьясының 1 пунктындагы 1, 3-8 пунктчаларында (кодексның 25.13-1 статьясының 9 пункты) билгеләнгән нигезләр буенча Азат ителсә, азат итү шартларын үтәүне раслаучы. Күрсәтелгән документлар:

Әгәр контрольдә тотылган чит ил компаниясе Евразия икътисади берлеге әгъзасы булган дәүләт законнары нигезендә оештырылган һәм бу дәүләттә даими урнашкан булса, мондый азат итү шартларын үтәүне раслаучы документлар тапшыру таләп ителми.

Контрольдә тотылган чит ил компаниясенең табышы күләмен (югалтуын) раслаучы, контрольдә тотылган чит ил компаниясенең табышы салым салудан азат ителмәгән очракта һәм тиешле салым буенча контрольдә тотучы затның салым базасында контрольдә тотылган чит ил компаниясенең табышы рәвешендә керемне исәпкә алу бурычы булуга карамастан (кодексның 25.15 статьясының 5 пункты).

Күрсәтелгән документлар :

салым түләүчеләр оешмаларның табышына салым буенча салым декларациясе белән бергә;

салым түләүчеләр-физик затлар-контрольдә тотылган чит ил компанияләре турында хәбәр белән бергә.

Контрольдә тотылган чит ил компанияләренә кагылышлы тулы мәгълүмат Россия Федераль салым хезмәтенең рәсми сайтында "контрольдә тотучы затлар һәм контрольдә тотылган чит ил компанияләре" бүлегендә урнаштырылган – nalog.gov.ru.