Биектау районы прокуратурасы район белем бирү оешмалары эшчәнлегендә мәгариф турында законнар бозылуын ачыклады

2022 елның 30 декабре, җомга

Район прокуратурасы тарафыннан муниципаль бюджет белем бирү учреждениеләре эшчәнлегендә мәгариф турында федераль законнарның үтәлеше тикшерелде, аның барышында хокук бозулар ачыкланды.

Тикшерү барышында белем бирү оешмаларының рәсми сайтында «Белем бирү оешмасында туклануны оештыру» бүлекчәсендә закон таләпләрен бозып, конкрет дата күрсәтелмичә, бары тик унике көнлек якынча меню урнаштырылганлыгы ачыкланды, фактта көндәлек кайнар туклану менюсы һәр көнгә урнаштырылмый.

Моннан тыш, Учреждениядә диетик меню барлыгы турында мәгълүмат юк, укучыларның ата-аналары белән кире элемтә һәм ата-аналарның туклану буенча сорауларына җаваплар юк.

Үткәрелгән тикшерү нәтиҗәләре буенча 2022 елның 03 ноябрендә район прокуратурасы тарафыннан мәгариф оешмалары директорлары исеменә закон бозуларны бетерү турында 28 күрсәтмә кертелде, алар каралды һәм канәгатьләндерелде, 28 вазыйфаи зат дисциплинар җаваплылыкка тартылды.

29.11.2022

Прокурор ярдәмчесе                                                                       Р.А. Шәфыйков