Мидхәт Шаһиәхмәтов Биектау районы бизнес вәкилләре белән очрашты

2021 елның 31 августы, сишәмбе

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов җитәкчелегендәге Икътисад министрлыгы делегациясе Биектау муниципаль районында булып китте. Эш сәфәренең төп максаты – сәнәгать паркы эшчәнлеге белән танышу һәм районның эшкуарлык җәмәгатьчелеге белән очрашу.

Муниципалитет предприятиеләрен карауны Министрлык делегациясе «ПСК Минерал Трейд» ҖЧҖ башлады, ул республикада төзелеш материаллары белән тәэмин итүче иң зур предприятиеләрнең берсе булып тора. Бүгенге көндә фирма Татарстан Республикасында заманча гидроизоляция һәм җылылык изоляциясе материаллары белән тәэмин итүдә алдынгы позицияләрне били. Предприятиедә 83 эш урыны булдырылган. Фирма җитәкчелеге белән булган проблемалы мәсьәләләр һәм үсеш перспективалары турында фикер алышынды.

Киләсе пункт «Касымовский» сөт комбинаты» ҖЧҖ булды. Предприятие 2008 елда төзелгән, сөт һәм әче сөт продукциясе җитештерү белән шөгыльләнә, тәүлегенә 250 тоннага кадәр сөт эшкәртелә. Хәзерге вакытта биредә 160 кеше эшли. Предприятие директоры белән комбинатны үстерү юллары турында сөйләштеләр.

Визит кысаларында Мидхәт Шаһиәхмәтов резидентлар эшли торган «ХЭФ» сәнәгать паркы эшчәнлеге белән танышты, алар арасында: «Технология» ҖЧҖ, «БарсПром» ПСК ҖЧҖ, «Центр Утилизации» ҖЧҖ, «Высокогорская сельхозтехника» ҖЧҖ, «Гидравлика Трейд» ҖЧҖ. Предприятиеләр тимер корылмалар ясау, майлау-суыту сыеклыгы, кара тимер ватыкларын күпләп сату, машиналар һәм җиһазлар, нефть-газ сәнәгате өчен материаллар ремонтлау белән шөгыльләнә. Очрашу барышында сәнәгать паркы резидентлары белән очрашу узды, үсеш перспективалары турында фикер алыштылар, яңа ярдәм чаралары комплексы буенча консультация үткәрелде. Индустриаль паркта булганда проектларны гамәлгә ашырганда барлыкка килә торган проблемалар һәм предприятиеләрнең үсеш перспективаларына кагылышлы мәсьәләләр турында сүз барды.

Хәзерге вакытта сәнәгать паркы аккредитация үтү өчен гариза биргән. Аккредитация узгач һәм Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы белән тиешле килешү төзелгәннән соң идарәче компания һәм сәнәгать паркы резидентлары 70% азрак йөкләнгән сәнәгать паркларын үстерүгә юнәлдерелгән комплекслы ярдәм чараларына дәгъва итә алачак. Шулай ук транспорт салымын, оешма милкенә салымны түләүдән азат итү, УСН буенча салым ставкасын киметү, «Төзелеш» займы һ.б. мәсьәләләр каралды.

Аннары Мидхәт Шаһиәхмәтов район эшкуарлары белән очрашты. Министрлык карамагындагы учреждениеләр – Эшкуарлыкка ярдәм фонды һәм Гарантия фонды вәкилләре бүгенге көндә бизнес өчен мөмкин булган дәүләт ярдәме чаралары турында сөйләде. Эшкуарлар ярдәм чараларына бәйле мөмкинлекләр белән кызыксынды һәм белгечләрдән куелган барлык сорауларга җентекле җаваплар алды.

Чарада шулай ук Россия Федерациясе Федераль Җыены Дәүләт Думасының Кече һәм урта эшкуарлыкка ярдәм итү комиссиясе рәисе урынбасары Айрат Фәррахов катнашты.

Сәфәр ахырында икътисад министры Биектау районында Республика көненә багышланган тантаналы чараларда катнашты.