ноябрь, 2017 ел
чәршәмбе

2017 елның 10 аенда республиканың кулланучылар кооперациясе әзерләүчеләре һәр йорттан 404 килограммнан артык сөт җыйдылар. Татарстанның кулланучылар оешмалары берлеге белгечләре әйтүенчә, сөт җыю буенча иң югары күрсәткечләр Алексеевск, Баулы, Балык Бистәсе һәм Мәлки кулланучылар җәмгыятьләрендә. Бу юнәлештә Әгерҗе, Актаныш, Балтач, Бөгелмә, Кама Тамагы, Чирмешән һәм Чистай районнары кооператорлары калыша.

Н.Э.Бауман ис. «Казан дәүләт ветеринария медицинасы академиясе” югары һөнәри белем ФДБМУ базасында «Меркурий» ФДМСында эшләү нигезләре буенча уку курсы узды. “Меркурий” ФДМСында эшләү өчен уку узу турында республиканың 18 ветеринария табибы сертификатлар алды.

Татарстанда шикәр чөгендерен эшкәртү дәвам итә. Сезон башыннан алып республиканың шикәр заводларына 1,8 млн. тонна татлы тамыр кабул ителде, шул исәптән: «Зәй шикәре» ААҖенә – 1,1 млн. тонна, «Буа шикәре» ҖЧҖенә – 486 мең тонна, «Нурлат шикәре» ЯАҖенә – 220 мең тонна.