Казанда IT&Security Forum старт алды

2019 елның 31 мае, җомга

Бүген Казанда «IT&Security Forum» (ITSF) XIII Бөтенроссия форумы башланды. Аны ачуда Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Мәгълүматлаштыру һәм элемтә министры Роман Шәйхетдинов, илнең эре ИТ-предприятиеләре җитәкчеләре катнашты.

Форум кысаларында ITSF технологик карарлары күргәзмәсе эшләде, анда Татарстан Республикасының Ситуацион үзәге платформасы, мәгълүмат анализы буенча карарлар (BigData), мәгълүмат куркынычсызлыгы өлкәсендәге карарлар, «Акыллы шәһәр» өлкәсендә төрле технологик проектлар тәкъдим ителде.

Шундый карарларның берсе - «Акыллы багана». Бу - «Акыллы шәһәр» булдыру буенча бурычлар комплексын, мәсәлән, видеокүзәтү, куркынычсызлык, энергияне нәтиҗәле куллану, вайфай-шәһәр халкы һәм полиция, 4G һәм 5G катламнары, мобиль элемтә сыйфатын яхшырту һәм башка бик күп нәрсәләр тормышка ашырырга мөмкин.

«Акыллы шәһәр» өлкәсендә шулай ук видеоаналитика технологияләре хисабына шәһәрдә транспорт хәлен модельләштерүгә һәм идарә итүгә юнәлдерелгән Hikvision карарлары, шулай ук мәгълүматларны тирәнтен анализлау алгоритмнарын кулланып хокук бозуларны теркәү эше тәкъдим ителде.

Шулай ук күргәзмәдә стартап-командаларның кызыклы чишелешләре тәкъдим ителде. Алар арасында SmartMetrix сәүдә нокталары өчен видеоаналитика системасы, роботлар өчен Sprith навигациясе һәм башкалар бар.

Форум ачылышында Алексей Песошин билгеләп үткәнчә, ITSF-эшчәнлек ИТ-технологияләр өлкәсе, мәгълүмати иминлек һәм мәгълүмат саклау белән бәйле һәркем өчен әһәмиятле чара. Ул шулай ук бүген корпоратив инновацияләр хисабына дәүләт секторын, бизнесны һәм производствоны үзгәртеп коруда яңа алымнар эзләргә, чит ил карарларына альтернатива табарга кирәклеген ассызыклады.
Форумның пленар сессиясендә Роман Шәйхетдинов, предприятиеләрне цифрлаштыру процессында дәүләт һәм корпоратив инновацияләр роленә багышланган, Татарстанның актив инновацион үсеше белән бәйле, дип сөйләде. "Мондый процесслар, беренче чиратта, күпьеллык тарихлы фәнни мәктәпләр төзелгән, бурычларны куя һәм аларны тулай төбәк продуктына конвертлаштыра ала торган эре предприятиеләр бар, анда регион җитәкчелеге тормышның барлык өлкәсенә инновацияләр кертү белән кызыксына", - дип билгеләп үтте ул.

«Безнең өчен инновацияләр үсеше – бу, беренче чиратта, корпоратив акселерация, бизнес-инкубаторлар, студентлар, мәктәпләр, яшь инновацион стартап белән актив хезмәттәшлек», - дип өстәде министр.

Роман Шәйхетдинов шулай ук форумда катнашучы предприятие җитәкчеләрен "РФ цифрлы икътисады" Милли программасы кысаларында "Цифрлы технологияләр" федераль проекты кысаларында дәүләт ярдәмен алуга проектларны якын арада сайлап алуда катнашырга чакырды. Татарстан предприятиеләре цифрлы платформалар һәм программа продуктларын эшләү чыгымнарының бер өлешен каплауга, алдынгы тикшеренү үзәкләре эшчәнлегенә ярдәм итүгә субсидияләр һәм башкалар исәп тота ала торган ярдәм чаралары арасында.

ITSF-2019 Казанда ике көн - 30-31 май көннәрендә уза. Форумның төп максаты - цифрлы проектларны үстерү, аларны гамәлгә ашыру өчен яңа компанияләрне җәлеп итү, Россиянең эре предприятиеләренең инновацияләр буенча ИТ-җитәкчеләре һәм директорлар берлеген формалаштыру. Быел форум эшендә 800дән артык кеше, шулай ук атом энергетикасы, финанс секторы, нефть-газ комплексы, энергетика, металлургия, сәнәгать өлкәсендә 300 компания вәкилләре катнаша.